اخبار ورزش بین المللیورزشی

دبیر کل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری: ایران قطب وزنه‌برداری جهان است – جام فجر نمایانگر امنیت ایران

جام بین المللی فجر
جام بین المللی فجر

آوای سبز: مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر (گرامیداشت مرحوم نامجو و کسب سهمیه المپیک) با پخش سرود مقدس کشورمان و سخنرانی دبیر کل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در سالن شش‌هزارنفره شهدای رشت آغاز شد.

به نقل از فارس، مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر (گرامیداشت مرحوم نامجو و کسب سهمیه المپیک) با پخش سرود مقدس کشورمان و سخنرانی دبیر کل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در سالن شش‌هزارنفره شهدای رشت آغاز شد.

جام فجر نمایانگر امنیت ایران است

محمدحسن جلود در مراسم افتتاحیه مسابقات جام فجر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از قطب‌های وزنه‌برداری دنیا است، اظهار کرد: وزنه‌برداری ایران دارای تاریخچه غنی و پرافتخاری بوده و از جایگاه رفیعی برخوردار است، وزنه‌برداری ایران ورزشکاران و قهرمانان زیادی را به جهان معرفی کرده و نشان از اهمیت این رشته ورزشی در ایران دارد.

وی با اشاره به مهمان‌دوستی مردم ایران گفت: با برگزاری جام فجر مردم ایران نشان دادند که کشورشان برخلاف تبلیغات منفی دارای امنیت بوده و به‌خوبی از تمام ورزشکاران به بهترین نحو مهمان‌نوازی کردند.

دبیر کل فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با اشاره به وضعیت ایران در رشته وزنه‌برداری برای حضور در المپیک تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه در المپیک وزنه‌برداران قدری معرفی کرده و امیدوارم در المپیک توکیو نیز موفق عمل کند.

جلود با اذعان به اینکه کشورهای آسیایی در رشته وزنه‌برداری با یکدیگر در تعامل هستند، تصریح کرد: ایران یکی از کشورهای قدر آسیایی است، کشورهای منطقه و آسیا در برگزاری مسابقات مختلف با یکدیگر در تعامل بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

ورزش عامل صلح جهانی است

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری نیز در این افتتاحیه با بیان اینکه مسابقات جام نامجو در کلاس جهانی برگزار می‌شود، اظهار کرد: برای میزبانی مناسب این مسابقات تلاش‌های بسیاری انجام‌گرفته است، جام فجر انتخابی المپیک توکیو بوده و از اهمیت بسزایی برخوردار است.

علی مرادی با اشاره به نقش ورزش در ایجاد صلح جهانی گفت: بهترین راه برای معرفی فرهنگ کشورها به یکدیگر برگزاری مسابقات بین‌المللی است زیرا باید با ورزش به ایجاد صلح جهانی کمک کرد.

وی با توجه به اینکه مسابقات مختلف وزنه‌برداری در کشورهای مختلف باعث پیشرفت این رشته می‌شود، تصریح کرد: وزنه‌برداری یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های ورزشی بوده و در این رشته ورزشکاران بسیاری وجود دارند لذا برگزاری مسابقات وزنه‌برداری در استان‌های مختلف و دیگر کشورها باعث توسعه این رشته قدیمی المپیکی می‌شود.

نامجو نخستین ورزشکار آسیایی ثبت‌کننده رکورد وزنه‌برداری جهان است

استاندار گیلان نیز در این افتتاحیه با بیان اینکه گیلان دارای فرهنگ غنی است، اظهار کرد: بسیار خوشحالم جام فجر به میزبانی رشت و در استان گیلان برگزار می‌شود، این استان دارای فرهنگی غنی بوده و باید از این فرصت به‌درستی برای توسعه استان استفاده کرد.

ارسلان زارع، گیلان را استان اولین‌ها معرفی کرد و گفت: گیلان دارای تاریخ هزارساله بوده و همواره کانون بزرگ ورزش بوده است زیرا مردم گیلان اهمیت زیادی به ورزش در حوزه‌های مختلف می‌دهند.

وی با اشاره به ویژگی‌های پهلوان نامجو افزود: مرحوم نامجو اولین ورزشکار ایرانی و آسیایی بود که توانست رکورد وزنه‌برداری دنیا را به نام خود ثبت کند و این امر نشان‌دهنده قهرمان‌پرور بودن مردم گیلان دارد.

استاندار گیلان با اذعان به اینکه باید جام نامجو هرساله به بهترین نحو برگزار شود، تصریح کرد: جام نامجو در رشته وزنه‌برداری دارای اهمیت خاصی بوده و امسال با عنوان فجر کاپ به دلیل سهمیه المپیک توکیو دارای اهمیت دوچندانی شد.

زارع نشاط اجتماعی را یکی مهم‌ترین راه‌های پیشرفت جامعه دانست و گفت: وزنه‌برداری در گیلان اصالت داشته و جام فجر یک مسابقات فرهنگی ورزشی بوده و به نشاط جامعه در این استان کمک می‌کند.

پهلوان نامجو سرآمد ورزشکاران گیلانی است

مدیرکل ورزش و جوانان استان گیلان نیز در این  مراسم با بیان اینکه پهلوان نامجو باعث افتخار مردم گیلان است، اظهار کرد: استان گیلان پهلوان و قهرمانان زیادی را به کشور معرفی کرده که سرآمد این قهرمانان پهلوان نامجو بوده است، مرحوم نامجو یک نشان نقره دربازی‌های المپیک هلسینکی ۱۹۵۲ و یک نشان برنز در بازی‌های المپیک ملبورن ۱۹۵۶ در رشته وزنه‌برداری برای کشورمان کسب کرده است.

مریم بخشی با اشاره ویژگی‌های مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر انتخابی المپیک گفت: برای نخستین بار است که چنین مسابقاتی با این سطح در گیلان برگزار می‌شود و از این طریق می‌توانیم فرهنگ گیلان و کشورمان را به جهانیان معرفی کنیم.

وی با اذعان به اینکه برای برگزاری جام فجر تلاش‌های بسیاری انجام‌شده است، تصریح کرد: با رایزنی‌های انجام‌گرفته بین مسؤولین گیلانی، فدراسیون وزنه‌برداری و فدراسیون جهانی موفق شدیم میزبانی این مسابقات را کسب کرده و امیدواریم میزبان شایسته‌ای برای ورزشکاران، مربیان، سرپرستان، مسؤولین و میهمانان خارجی باشیم.

پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی وزنه‌برداری جام فجر گرامیداشت جهان‌پهلوان نامجو با نماد فوک کاسپین از امروز (یکشنبه) با حضور ورزشکاران ۱۳ کشور در سالن شش‌هزارنفره شهدای رشت آغاز شد؛ این بازی‌ها سه روز به طول انجامیده و در روز نخست مسابقات، ورزشکاران اوزان ۶۱ کیلوگرم، ۶۷ کیلوگرم و ۷۳ کیلوگرم بر روی تخته می‌روند.

۳۱ داور این دوره از مسابقات را قضاوت می‌کنند که از این تعداد ۲۵ داور از ایران، دو داور از عراق و از هر یک از کشورهای بنگلادش، ارمنستان، قرقیزستان و قطر نیز یک داور در این رقابت‌ها حضور خواهند یافت.

مسابقات وزنه‌برداری جام فجر، گزینشی رقابت‌های المپیک توکیو ۲۰۲۰ بوده و در هفت وزن المپیکی شامل اوزان ۶۱، ۶۷،  ۷۳، ۸۱، ۹۶،  ۱۰۹ و ۱۰۹+ کیلوگرم از سیزدهم تا شانزدهم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا