علمی

ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به انتشار اخبار کذب و مغرضانه درباره مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور در برخی رسانه‎های داخلی و خارجی، گفت: ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

پرویز کرمی مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس در پاسخ به مطالب کذب، مخدوش و جهت دارِ منتشر شده در ارتباط با آمارهای اخیر مهاجرت یا فرار مغزها در برخی از رسانه های داخلی و خارجی گفت: در چند روز گذشته خبری بر روی برخی از خبرگزاری ها، روزنامه ها و سایت‌های خبری با عنوان « ۸ عامل ترک وطن / مهمترین دلیل مهاجرت ایرانیان در سال گذشته چه بود؟». منتشر شده است که همان‌گونه که از تیتر و عنوان خبر می‌توان حدس زد، می بایست در متن خبر از آمار و دلایل مهاجرت های بین المللی ایرانی ها به خارج از کشور صحبت شده باشد، اما در عین شگفتی و ناباوری مشاهده می شود که  در این متن، آمار و اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (که در آن به علل جابجایی و مهاجرت داخلی جمعیت شاغل و جمعیت بیکار کشور پرداخته شده) به عنوان سند و آمار مهاجرت ایرانی ها به خارج از کشور ارائه شده است.

وی ادامه داد: در واقع یک سوال اساسی در این بین مطرح می شود و آن اینکه آیا سطح دقت در فضای رسانه ای و مطبوعات تا این حد تنزل کرده که هیچ سردبیر یا دبیر سرویس خبری قبل از انتشار خبری و قرار گرفتن آن در معرض افکار عمومی، محتوای خبر  را با تیتر و عنوان خبری  مطابقت نمی دهد؟ آیا هدف صرفاً تحریک افکار عمومی و ایجاد موج خبری نسبت به مساله مهاجرت در کشور است؟ با این رویکرد، بنظر می رسد دیگر هیچ اتکا و اعتمادی بر اخبار و آمار ارایه شده از سوی خبرگزاری ها و رسانه ها نمی توان کرد.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه افزود: همچنین در دو روز گذشته یک گزارش، کذب، جهت دار و مغرضانه از سوی سایت دویچه وله فارسی با عنوان «جمهوری اسلامی، فرار مغزها و انکار واقعیات» منتشر شده که نشان از سطح کیفی نازل و  بی دقتی تمام عیار یک سایت بین المللی دارد.  موضوع اصلی این گزارش مخدوش و پر اشتباه آماری، بحث مهاجرت نخبگان از ایران است، در حالیکه که مطالب و مستندات مورد اتکای گزارش از آمار بی پایه و اساس فضای مجازی کپی برداری شده است و اندکی وقت و حوصله جهت راستی آزمایی آنها توسط نگارندگان صورت نگرفته است.

کرمی ادامه داد: برای مثال نگارندگان محترم این گزارشِ به ظاهر مستند، وقتی در حال کپی کردن آمار مربوط به جمعیت ایرانی حاضر در خارج از کشور به نقل از دکتر بهرام صلواتی بوده اند، آمار 1.6 میلیون نفر را شانزده میلیون نفر قید کرده اند و همچنین در ارجاع به آمار اشتباهِ معاون آموزشی وزارت بهداشت در 28 مرداد سال 1398، (که از سوی وزرت بهداشت تکذیب شد و بدون اشاره به این تکذیبیه)، آن را به سال 89 نسبت داده اند.

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی ادامه داد:  در واقع این نوع خطاهای تعمدی، مغرضانه و گل درشت زمانی شکل می گیرد که نویسنده با بی دقتی و دستپاچگی هر چه تمام نسبت به کپی برداری آمارهای کذب و بدون استناد در فضای مجازی اقدام می کند.

کرمی همچنین در ادامه با اشاره به یکی از ادعاهای کذب و دروغ و بارها مطرح شده در رسانه ها با این عنوان که «طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران ازنظر فرار مغز‌ها در بین ۹۱ کشور جهان مقام اول را از آن خود کرده ‌است» گفت: به طور مثال صندوق بین المللی هیچ گاه چنین آماری ارائه نداده است و این موضوع بارها توسط مسولان تکذیب و عنوان شده ایران هیچ‌گاه جزو 20 کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست.

وی در پایان با بیان این شعر «گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست»، به انتقاد از همکاران رسانه ای خود پرداخت و از آنان خواست در بیان و ارائه آمارها، دقت و صحت را فدای سرعت نکنند.

شایسته یادآوری است، بنیاد ملی نخبگان به تازگی در تحقیقی به ارائه آماری در خصوص مهاجرت پرداخته است که در اینجا قابل دسترسی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا