پیشنهاد سردبیرتبلیغاتمصاحبهمطالب ویژه

پای صحبت نوازنده شیفته ویولن و سازنده مجرب ساز های موسیقی

پايگاه اطلاع‌رسانی آوای سبز آرام:

ستار چناري از فعالان مجرب و كارآزموده در ساخت انواع سازها، موسيقي به خصوص ساز ويولن است كه در عين حال تعميرات سازهاي مختلف از قبييل گيتار – تار و سه تار را هم به بهترين شكل ممكن انجام مي‌دهد.
وي در مصاحبه با پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام گفت: از سال ۷۲ كار آموزش ساخت ساز را به صورت حرفه ای شروع كردم.
ستار چناري با بيان اينكه از دوران كودكي شيفته سازهاي موسيقي به خصوص ويولن بوده‌ام؛ آشنايي من با بزرگان نوازنده مانند استاد همايون خرم؛ استاد پرويز ياحقي؛ استاد خالقی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اصالتاً از اهالي ميانه هستم، سال 54 به تهران برای تحصیل عزيمت كردم و از آنجايي كه يكي از بستگان من در شهرداري تهران مشغول به كار بود، وقتي از علاقه‌ام به ساز و نوازندگي و از جمله ويولن مطلع شد؛ من را به آقاي عباس صارمي (كه از مشهوترين موزيسين‌هاي سنتور ايران بوده) معرفي كرد كه مدتي نزد ايشان آموزش تعميركاري ساز را فرا گرفتم. همچنين مدتي نزد مرحوم استاد وارطان؛ كار نوازندگي را آموختم كه با توجه به علاقه شديدي كه به اين هنر داشتم؛ سازي ساخت روماني را به قيمت 15 هزار تومان خريداري كردم كه در آن دوره زماني رقم بسيار بالايي محسوب مي‌شد.
ستار چناري هنرمند نوازنده آنگاه با اشاره به آشنايي خود با استاد تجويدي خاطرنشان كرد: آموزشگاه استاد در منزل مسكوني وي داير بود كه من مدت 4 سال نزد اين استاد بزرگ موسيقي، نوازندگي را آموزش ديدم. وي همچنين آشنايي و ارتباط خود با استاد قنبري را سرآغازي براي آموزش طولاني ساختن ساز ویولن عنوان كرد كه حدود 22 تا 23 سال به طول انجاميد! و در اين مدت زمان طولاني، علاوه بر ويلون با سازهاي ديگري همچون تار، سنتور، گيتار، ساز شورانگيز سه تاره‌هاي كاسه درشت و خيلي سازهاي ديگر موسيقي آشنا و در تعمير اين سازها مهارت و تبحر بالايي پيدا كرد.
وي همچنين اظهار كرد: در بين سازهاي مختلف موسيقي، ساز مورد علاقه من كه شيفته آن هستم ويولن است.
ستار چناري كه از مدتي قبل به گيلان مهاجرت و در اين استان سرسبز و زيبا ساكن شد؛ گفت: مردم گيلان بسيار فهيم، مهمان‌نواز، بافرهنگ، هنرمند و هنردوست مي‌باشند كه به لحاظ نوع پوشاك و خوراك نيز سرآمد هستند.
همچنين تنوع غذايي اين استان سرسبز بسيار چشمگير و بي‌نظير است كه چند سال قبل رشت (مركز استان گيلان) به عنوان شهر خلاق خوراك در سطح جهاني معرفي شد. حضور و سكونت در گيلان سرسبز با مردمي مهربان و فرهيخته را توفيقي براي خود و خانواده‌ام مي‌دانم و سلامتي همگان را از خداوند متعال مسألت دارم.

صفحه اینستاگرام استاد چناری:
@chenari_violin_maker
تلفن: ۰۹۳۶۴۰۱۵۸۴۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا