اجتماعیپیشنهاد سردبیرسلامتعلمیمطالب ویژه

مدیر کل دفتر سلامت امور دانشجویان وزارت علوم : دانشجویان اضطراب ناشی از کرونا را تجربه می کنند

آوای سبز: منصوره سادات صادقی مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها گفت: اغلب دانشجویان غیرحضوری آموزش می‌بینند، از این رو نمی‌توان عدد دقیقی در این زمینه ارائه داد، اما طبق گزارش‌ها اکثر دانشگاه‌ها کار ضدعفونی و رعایت پروتکل‌ها را انجام داده‌اند و این رویه نیز ادامه دارد.

به نقل از ایلنا، صادقی با اشاره به پایش سلامت دانشجویان گفت: همه دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم با ابلاغی که از طرف دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان شده است از ۱۵ شهریورماه برای اولین بار اقدام به پایش سلامت روان و جسم دانشجویان شاغل به تحصیل کردند. پیش از این،‌ پایش سلامت روان و سلامت جسم صرفا برای نودانشجویان انجام می‌شده است.

وی با اشاره به اعمال تغییرات در این پایش با محوریت کرونا گفت:‌ امسال، سوالات این پایش تغییر کرده و مطالبی در مورد کرونا اضافه شده است که مداخلات بهداشتی، پیشگیرانه، درمانی و نیز حمایت‌های روانی و اجتماعی برای دانشجویان در پی خواهد داشت.

مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در پاسخ به این سوال که آیا آماری از ابتلای دانشجویان و اساتید به کرونا و فوت بر اثر آن از زمان شیوع این ویروس دارید؟ گفت: خیر، آماری در دست نیست، زیرا همانطور که اشاره شد، اکثریت دانشجویان در دانشگاه‌ها حضور ندارند و آموزش‌ها مجازی است.

صادقی درباره عواقب روحی و روانی شیوع کرونا بر دانشجویان توضیح داد: اضطراب‌ها، بخصوص اضطراب در مورد خانواده و تجربه حس‌های ناخوشایند، عموما به خاطر شیوع کووید۱۹ در میان دانشجویان وجود دارد. البته تلاش شد با راه اندازی پویش‌های مختلف از جمله کمپین دانشجویی در خانه بمانیم، مسابقه کشوری ترم کرونایی، کمپین خداقوت دانشجو در ایام امتحانات، کمپین من ماسک میزنم، کمپین دانشجویی سلامت روان برای همه، فضای همدلی و نشاط در جامعه دانشگاهی و بخصوص دانشجویان را افزایش دهیم و به کاهش اضطراب‌ها کمک کنیم.

مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: مراکز مشاوره ما خدماتش برای همه یکسان است، اما مراجعان دختر بیشتر هستند، بنابراین طبیعی است که آنها دریافت کننده خدمات بیشتری باشند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه طبق ارزیابی‌های شما چند درصد از دختران دانشجو در دانشگاه‌ها اقدام به ترک تحصیل می‌کنند؟ گفت: به طور کلی موارد افت تحصیلی در دختران به نسبت پسران کمتر است و دانشجویان دختر عملکرد بهتری در حین تحصیل دارند. البته آمار دقیق‌تر در اختیار معاونت‌های آموزشی دانشگاه‌ها قرار دارد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا