مطالب ویژه

سایه شوم دلالان بر سر شالیکاران شمال / وقتی واردات بی‌رویه ‌تیشه به ریشه برنج ایرانی می‌زند‌

آوای سبز: برنج جزو محصولات استراتژیک کشور است که در 24 هزار و 800 هکتار از شالیزارهای گیلان ارقام اصلاح‌ شده مانند خزر، آنام و گیلانه و در مابقی اراضی نیز ارقام محلی شامل علی کاظمی و هاشمی کشت می‌شود.

در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب با نام «جهش تولید» نام‌گذاری شده است توجه هرچه بیشتر به بخش تولید و رفع موانع شکوفایی آن، به‌ویژه در بخش کشاورزی که یکی از مهم‌ترین حوزه‌های اقتصادی محسوب می‌شود و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه با کمیت و کیفیت تولیدات این بخش گره خورده، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رهبر معظم انقلاب یکی از مسائل مهم برای تحقق جهش تولید را مشارکت دادن مردم در اقتصاد از طریق استفاده از استعدادها و ظرفیت‌های گوناگون مردم برشمردند و افزودند: «در این زمینه سه قوه وظایف مهمی دارند که اگر به این وظایف عمل نشود جهش تولید اتفاق نمی‌افتد».

رهبر انقلاب اسلامی به برخی از مصادیق برداشتن موانع تولید اشاره کردند و گفتند: «حذف مقررات دست و پاگیر، مبارزه جدی با قاچاق کالا، مقابله با واردات بی‌رویه، مبارزه با فساد مالی و فساد اداری، رعایت حقوق مالکیت معنوی، مقابله با سفته‌بازی‌ها و سوداگری‌های زیان‌بخش، و معافیت‌های مالیاتی در موارد ضروری و وضع مالیات در موارد لازم همچون ثروت‌های بادآورده از جمله کارهای ضروری است که باید سه قوه نسبت به آن اهتمام بورزند».

یکی از مشکلاتی که حوزه برنج را مورد تهدید قرار داده است واردات بی‌رویه برنج خارجی در زمان برداشت این محصول است که امید شالیکاران را ناامید می‌کند و ضربه‌ای سهمگین بر پیکر کشاورزی گیلان وارد می‌‌آورد.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس با بیان اینکه نمایندگان گیلان در مجلس هنوز جلسه‌ای در مورد واردات برنج و نحوه سازوکارهای این بخش برگزار نکرده‌اند عنوان کرد: مقام معظم رهبری امسال را به‌نام سال جهش تولید نامگذاری کردند بنابراین تمام دستگاه‌ها و قوا باید برای عملیاتی شدن این هدف بزرگ تلاش کنند.

محمد صفری ملک میان تأکید ویژه مقام معظم رهبری به مسائل اقتصادی و حل و فصل مشکلات این بخش که در شعارهای هر سال بیان می‌شود را مورد اشاره قرار داد و گفت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری تأکید دارند که باید جلوی واردات محصولات کشاورزی و برنج گرفته شود مجلس یازدهم نیز تلاش خود را در همین راستا انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد خیل عظیمی از مردم استان گیلان به امر کشاورزی به‌ویژه کشت برنج وابسته است و بر اساس این محصول استراتژیک مدیریت می‌شود خاطرنشان کرد: به عقیده ما در درجه نخست و برای تأمین نیاز بازار مصرف برنج تولیدی داخلی باید توزیع شود و سپس در صورت نیاز برنج خارجی وارد شود.

نماینده مردم رشت در محلس نیز واردات بی‌رویه برنج را که در سنوات گذشته آسیب‌های فراوانی به بخش کشاورزی کشور وارد کرده است را متذکر شد و با بیان اینکه باید جلوی چنین سیاست‌هایی گرفته شود تصریح کرد: در مورد موضوع واردات برنج بنده به شدت پیگیرم و تذکرات لازم را خواهم داد.

محمدرضا احمدی سنگر مشکلات و دغدغه کشاورزان در حوزه تأمین نهاده‌های مورد نیازشان را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه باید برای خودکفایی و افزایش تولید ملی برنامه‌ریزی کنیم افزود: افزایش هزینه‌های تولید از دیگر مشکلاتی است که کشاورزان با آن مواجه‌اند.

در این راستا، بها دادن به جوانان تحصیلکرده روستایی و تشویق و حمایت از آنها برای ماندن در روستا و توسعه کشاورزی صنعتی، لزوم به‌روزرسانی ماشین‌آلات کشاورزی برای افزایش تولید و اتخاذ روش مناسب خرید تضمینی برنج با نرخ مشخص برای جلوگیری از حضور دلالان ضروری است.

برای آگاهی از مشکلات شالیکاران گیلانی راهی روستاهای گیلان شدیم تا بیشتر از جزئیات مصائب این محصول پررنج یعنی برنج که بر سفره مردم می‌درخشد جویا شویم.

یکی از شالیکاران گیلانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: از زمان کاشت تا برداشت هیچگونه حمایتی از سوی دولت انجام نمی‌شود و عدم قیمت‌گذاری به‌موقع محصول سبب ورود دلالان شده، سود اصلی نصیب دلالان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در گذشته سهمیه گازوئیل در اختیار داشتیم ولی اکنون باید در پمپ بنزین‌ها از رانندگان کامیون گازوئیل بخریم خاطرنشان کرد: درخواست ما این است که مسئولان همت کنند تا کشاورزی نفس بکشد.

در شالیزاری دیگر جوان کشاورز که به‌طور دستی و سنتی در حال دروی برنج بود با بیان اینکه دولت باید دستگاه‌ها و ماشین‌های ویژه کشاورزی را در گیلان افزایش دهد چون هزینه‌ها خیلی بالا است افزود: نگذارید کشاورزی در گیلان از بین برود و به فکر کشاورز باشید.

یکی دیگر از برنج‌کاران گیلانی با اشاره به اینکه بعد از این همه هزینه‌ هنوز برنج سال قبل روی دست ما مانده چون برنج وارداتی بازار را اشباع کرده است گفت: علف‌کش‌ها، کود و هزینه‌های گازوئیل برای کشت دوم نیاز داریم و باید مورد حمایت دولت قرار بگیریم چون هر کسی توان تهیه ماشین‌آلات را ندارد.

دیگر شالیکاران هم با برشمردن مشکلاتی همچون تهیه ماشین‌آلات کشاورزی که نیاز به ضامن دارد و بروکراسی‌های اداری دست و پاگیر، گرانی آب و برق مورد نیاز فرآیند کاشت و داشت و برداشت و عدم تامین کود و علف‌کش‌ها برای کشت دوم خواستار حمایت از شالیکاران استان گیلان شدند.

بدیهی است از مشکلات بخش کشاورزی هدر رفت بخشی از تولیدات این حوزه مهم اقتصادی به دلیل استفاده از فناوری های قدیمی در کاشت، داشت و برداشت محصولات و یا فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است که مانع از استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این بخش شده است.

با ورود جوانان خلاق در حوزه فناوری‌های کشاورزی، عدم مهاجرت روستائیان به شهرها توسعه زیرساخت‌ها مانند سیستم‌های آبیاری نوین، ماشین آلات کشاورزی پیشرفته، امکان استفاده حداکثری از ظرفیت این بخش اقتصادی را فراهم کرده و اشتغال‌زایی و چرخ اقتصادی استان با سرعت بیشتری خواهد چرخید.

قطع کردن دست دلالان، تعیین قیمت‌های مصوب از سوی دولت، قانون لغو واردات برنج خارجی و گسترش صادرات برنج اعلای ایرانی از مهم‌ترین اقداماتی است که می‌تواند کام تلخ شالیکاران گیلانی را شیرین کند و بر این زخم کهنه مرهم باشد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا