اجتماعیپیشنهاد سردبیرمصاحبه

ساقی شادمان وکیل پایه یک دادگستری

توصیه ی بانوی وکیل سلمانشهر به عموم مردم

ساقی شادمان وکیل پایه یک دادگستری

توصیه ی بانوی وکیل سلمانشهر به عموم مردم :

قبل از انجام هر اقدام حقوقی ابتدا به وکیل مراجعه شود
به گزارش پایگاه خبری آوای سبزآرام : ساقی شادمان از معدود وکلای مبرز و مجرب زن در استان مازندران (سلماشهر) به شمار می‌رود که عمدتاً در پرونده های مختلف ورود و به نحو احسن از موکل خود دفاع موثر بعمل می آورد.
این بانوی وکیل پایه یک دادگستری و کارشناس ارشد رشته حقوق که مدرک لیسانس خود را از دانشگاه آزاد چالوس و مقطع فوق لیسانس را در دانشگاه آزاد بندر انزلی گذرانده ؛ صداقت ،امانت داری و رازداری را سه ویژگی اصلی واساسی حرفه وکالت دانست و گفت : وکلای متعهد و توان مند با نهایت خلوص و صداقت برای دفاع از حق مشروع و قانونی موکل خود عمل می کنند چرا که موکل اسرار خانوادگی و مسائل خصوصی خود را با وکیل در میان می‌گذارد و انتظار رسیدن به حق خود از طریق وکیل دارد.
ساقی شادمان در پاسخ به سوال آوای سبز که پرسید مزیت پرونده هایی که دارای وکیل است با پرونده هایی که بدون وکیل به محکمه ارجاع می‌شود چیست؟ گفت بدون شک پرونده ای که دارای وکیل باشد از چند زاویه بنفع موکل و بنفع دستگاه قضایی خواهد بود چرا که وکلا به لحاظ اشراف و تسلط بر علم حقوق و قوانین و تبصره های متعدد ؛ از ابتدا با طرح اصولی دعوی یا شکواییه یا درخواست پرونده را در مسیر صحیح دادرسی قرار می دهند و بعد با ا ستناد هوشمدانه به مفاد قانونی و تبصره های متعدد و متناسب با مدارک و مستندات موجود در پرونده ؛ کار قضات را در تصمیم گیری و صدور حکم سهل تر می‌سازند ضمن این که از اطاله دادرسی جلوگیری و چنانچه موکل ذیحق باشد ؛ حق او استیفا خواهد شد. اما پرونده ای که بدون حضور وکیل تشکیل و به دادگاه ارجاع شود اگر از همان ابتدا به لحاظ ایرادات شکلی و محتوایی از سوی قاضی رد نشود ؛ در پرونده دادرسی به علت عدم اطلاع و آگاهی ذینفع پرونده ؛ در مسیر دادرسی دچار برخی موانع خواهد شد و حتی اگر طرف در پرونده ذیحق هم باشد ؛ ممکن است به علت بیان برخی اظهارات یا عدم بیان برخی اظهارات برای به نفع او صادر نشود چرا که قاضی بر اساس مدارک و مستندات موجود در پرونده به انتشار و صدور رای مبادرت می‌ورزد و افراد عادی ناآشنا به علم حقوق و قوانین قادر نیستند دفاعیه خود را با مفاد متناسب قانونی مستند نمایند .
از این رو لازم است عموم مردم قبل از انجام هر عملی که بار حقوقی داشته باشد ؛ ابتدا به یک وکیل مبرز و معتقد مراجعه نمایند نه این که خودشان بروند کار را خراب کنند و بعد به دنبال وکیل باشند و به وکیل بگویند ؛ شما معجزه کن !
این بانوی وکیل مبرز و کارآزموده در پاسخ به سوال دیگر آوای سبز مبنی بر این که عمدتاً چه پرونده هایی را جهت دفاع در محکمه قبول می‌کند ؟گفت : با توجه به این که وکالت در کشور تخصصی نشده ؛ هر وکیلی می‌تواند در هر پرونده ای ورود کند و من نیز اغلب پرونده هایی که به من ارجاع شود را مشروط به آنکه با بررسی مدارک از محقق بودن مراجعه کننده اطمینان حاصل کنم می پذیرم البته استثنایی هم در این میان برای خود در نظر گرفته ام که پرونده های خانوادگی که با تنش شدید همراه باشد را چون تاثیر منفی بر روحیه ام به جا می گذارد قبول نمی کنم مگر در مواردی که احتمال صلح و سازش بین طرفین درگیر(در پرونده های خانواده ) را قوی ارزیابی کنم.
ساقی شادمان همچنین در پاسخ به این سوال که جرائم غالب در سلمان شهر که به تشکیل پرونده در محاکم منجر می شود را چه موضوعاتی تشکیل می دهند؟ اظهار کرد ؛ از آنجایی که سلمان شهر (متل قو) منطقه توریستی به حساب می آید و از جاذبه های گردشگری برخوردار است ؛ لذا عمدتاً پرونده هایی که با موضوع سرقت ؛ ضرب و جرح – کلاهبرداری (با توجه به ارزش ملک ها ) فروش و با انتقال مال غیر ابطال سند ؛ خلع ید و…. تشکیل و به محاکم ارجاع می‌شود.
وی در همین زمینه تصریح کرد : متاسفانه اغلب پرونده های ملکی و خرید و فروش زمین و واحد مسکونی ؛ از اطلاع نسبت به ساز و کارهای معامله و به خصوص تنظیم مبابعه نامه ها ؛ ناشی می شود و این درحالی است که طرفین معامله ها معمولاً با حقوق خودم آشنایی ندارند.
وی با تاکید بر ضرورت حضور یک کارشناس حقوقی در بنگاه های معاملات ملکی و تنظیم مبابعه نامه ها مستند به اصول و موازین حقوقی ؛ اضافه کرد : طرفین عامله لازم است قبل از انعقاد هر قرار داد مالی – تجاری – مالکی و…. قبل از امضا چنین استنادی ، حتماً با یک وکیل و با یک کارشناس حقوقی مشورت نمایند.
این بانوی وکیل پایه یک دادگستری همچنین مبحث آمار پرونده ها را مورد اشاره قرار داد و ابراز عقیده کرد : از زمانی که مبحث آمار طرح شده ؛ به موازات آن درباره این موارد دقت نظر در رسیدگی ها کاهش یافته ؛ چرا که قضات شریف باید از زمان کافی برای رسیدگی مطالعه و تعمق در پرونده ها برخوردار باشند و فارغ از دغدغه زمان و افزایش آمار بتواند به صدور حکم متقضی مبادرت ورزند.
به عقیده من به عنوان یک وکیل پایه یک دادگستری بهتر است در مبحث آمار بازنگری و تجدید نظر صورت بگیرد.
ساقی شادمان در پاسخ به سوال دیگر آوای سبز که خواستار بیان یک خاطره خوش از دوران وکالت می باشد ؛ گفت : در یک پرونده مواد مخدر برای جوانی پاپوش درست کرده بودند در حالی که خانواده آن جوان روستایی بوده و خود آن جوان نیز مبرا از مسئله مواد مخدر و اعتیاد بوده امّا در هر حال دادگاه مدارک و مستندات مورد نظر قرار می دهد . وی افزود : هنگامی که من به پرونده این جوان ورود کردم مدارک را به نفع وی ندیدم . امّا با تحقیق و پیگیری مستمر که نهایتاً به شواهد و قرائن محکمه پسندی رسیدم که بی گناهی آن جوان را ثابت می کرد.
وی افزود ؛ خوشبختانه پیگیری های من نهایتاً منجر به تبرئه آن جوان از اتهامات وارده شد و او بعد از ۶ ماه حبس ، آزاد شد و به آغوش گرم خانواده بازگشت و بی گناهی ایشان ثابت شد .
این بانوی وکیل که حدود ۱۴ سال قبل در عرصه وکالت مشغول فعّالیّت خدمات دهی می باشد با ابراز تاسف از این که وکلا در معرض انواع خطرات تهدیدات و تهمت و افتراط قرار دارند ؛ گفت : ما وکلا ؛ مدافعین بی دفاع به حساب می آییم در حالی که وکلا و قضات دو بال فرشته عدالت را تشکیل می دهند و طبق قانون هم شان یکدیگر قلمداد می شوند.
وی در پایان از تلاش ها و اساس مسئولیت مقامات قضایی سلمانشهر و به طور کلی استان مازندران تشکر و قدردانی کرد.

آدررس / مازندران / سلمانشهر [ متل قو ] / نبش خیابان پنجم دریا گوشه / ساختمان بهاران / طبقه سوم واحد ۱۴ / تلفن همراه  : ۰۹۱۲۱۴۳۴۶۴۱

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا