اجتماعیچند رسانه ایفرهنگیمطالب ویژه

رونمایی از مستند «نوکر قدیمی» در اختتامیه اجلاس بین‌المللی پیرغلامان

از مستند پیرغلامان با عنوان «نوکر قدیمی» همزمان روز پنجشنبه در اختتامیه این اجلاس و از رسانه‌ها و شبکه‌های مستند و باران و فضای مجازی کشور رونمایی خواهد شد.

به گزارش آوای سبز آرام؛ به نقل از فارس، بیستمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی در گیلان با حضور ستایشگران مکتب امام حسین (ع) از روز گذشته در سالن همایش‌های زیباکنار رشت آغاز شد.
در اختتامیه این اجلاسیه از مستند جامع پیرغلامان استان گیلان نیز رونمایی شد. این اثر که به تهیه کنندگی و کارگردانی، محمد حسین احمدی؛ یکی از مداحان جوان گیلان تهیه شده با عنوان مستند «نوکر قدیمی» رونمایی شد.

 

احمدی با اشاره به تلاش تیمش در تهیه این مستند که مربوط به ۱۴ پیرغلام حسینی در استان گیلان است، اظهار کرد: به زعم مداحی خودم و عشق و علاقه‌ای که از کودکی به سیدالشهدا داشتم و دیدن زندگی پدر بزرگم که از شاعران و پیرغلامان امام حسین (ع) بود تصمیم به این کار گرفتم.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف این مستند گفت: این مستند درباره زندگی پیرغلامان حسینی (ع) در چند بخش زندگی شخصی، معرفی آنان و آثار و نمونه‌های مداحی این بزروگواران است و در بخش دوم معرفی بقاع متبرکه ای که پیرغلام ها در آنجا مداحی کردند؛ مانند بقعه متبرکه فاطمه اخری (س)، بقعه متبرکه آقاسید ابراهیم، بقاع متبرکه آقاسیدعباس و آقاسیداسماعیل و دیگر بقاع متبرکه است

کارگردان این مستند با اشاره به پرداختن به اهمیت روضه‌های خانگی در این مستند افزود: بخش دیگر مستند، ضبط روضه‌های خانگی با قدمت بالای ۲۰۰ سال است و منازلی است که این پیرغلام ها سال‌ها در آن اماکن مانند منازل مساح‌زاده و ضیابری به روضه‌خوانی پرداختند.

احمدی هدف از تهیه این مستند را احیای سنت تقدیر و تجلیل از مقام شامخ پیرغلامان حسینی (ع) عنوان کرد و گفت: احیای نوحه‌های قدیم و شناخت جایگاه رفیع پیرغلامان و ایجاد انگیزه برای مداحان جوان جهت ارتباط قلبی و دلی با بهره‌مندی از سیره مداحان قدیم، از دیگر اهداف پرداختن به این مستند است.

نائب رئیس کانون مداحان گیلان، با اشاره به نحوه انتخاب پیرغلامان برای معرفی در این مستند بیان کرد: با توجه به تعدد پیرغلامان حسینی در هر شهرستان، با تعداد محدودی که دارای شاخص‌هایی اعم از اشتهار در شهر و استان بودند و در امر آموزش مداحان تراز نیز فعالیت و با علمای شهر و استان نیز ارتباط مستمر داشتند، مصاحبه شد.

وی با اشاره به مصاحبه از مداحان قدیمی مشهور رشت با محوریت فعالیت حرفه‌ای در حوزه مداحی و خادمی اهل‌بیت (ع) تصریح کرد: برای مثال، در شهرستان رشت از مداحانی نظیر استاد حاج احمد صومی، استاد حاج علیجان عبد سنبلی، استاد حاج پرویز گلرخ جعفری، استاد حاج احمد قانع، استادحاج مهدی جهاندیده، استاد حاج سعید خلخالی و استاد حاج سیدعلی امامی تبریزی مصاحبه شد.

به گفته احمدی، در این مستند بخش‌هایی از زندگی مداحانی که از دنیا رفته‌اند، همچون: استاد مرحوم حاج سید حسن منصف، استاد مرحوم حاج رجب برش نورد و استاد مرحوم حاج رضا دهسرایی نیز به نمایش درآمده

وی همچنین اعلام کرد که با توجه به میزبان بودن گیلان در بیستمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی (ع)؛ از مستند پیرغلامان با عنوان «نوکر قدیمی» همزمان روز پنجشنبه در اختتامیه این اجلاس و از رسانه‌ها و شبکه‌های مستند و باران و فضای مجازی کشور رونمایی شد.

وی با تأکید بر ضرورت مانایی تاریخ شفاهی و انتقال مفاهیم و سنن مداحی پیرغلامان برای نسل‌های آینده افزود: علاوه بر ساخت مستند تصویری، پژوهشی ویژه در راستای روضه در بیوت علما و زندگی مداحان و روضه‌خوان‌های بسیار قدیمی و نوحه‌های گیلگی،کتابی نیز در این رابطه در دست چاپ است؛ علاوه بر این، جمع‌آوری کتب، اسناد و مدارک پیرغلامان استان اعم از دفترچه‌های نوحه با قدمت بیش از یک قرن نیز جهت چاپ آماده است.

بیستمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیر غلامان و خادمان حسینی در گیلان به همت بسیج صداوسیما برگزار شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا