پیشنهاد سردبیرمصاحبه

مدير كارخانه سپيد دانه گيلان واردات برنج خارجي را مغاير با سياست كلي دولت در حمايت از توليد ملي دانست

سایت اطلاع‌رسانی آوای سبز آرام:
كارخانه سپيد دانه گيلان يكي از قديمي‌ترين و باسابقه‌ترين كارخانه برنجكوبي در بخش كوچصفهان شهرستان رشت به شمار مي‌رود كه سابقه آن به حدود چهار دهه مي‌رسد.
نعمت‌الله همتي مدير اين كارخانه در مصاحبه اختصاصي با پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام گفت: كارخانه سپيددانه گيلان در سال 1364 تاسيس شد كه متأسفانه موسسه اوليه نتوانست به خوبي اين كارخانه را هدايت و مديريت كند كه از اينرو در سال 70 كارخانه به شركت شاهد واگذار شد.
وي افزود: از آنجايي كه شركت شاهد نيز تجربه‌اي در زمينه برنجكوبي نداشت؛ با ضرر و زيان مواجه شد و لذا تصميم به واگذاري آن گرفت كه در آن بازه زماني من پيگير خريد كارخانه برنجكوبي بودم و اين كارخانه را خريداري كردم.
نعمت‌الله همتي سپس با بيان اينكه؛ در دي ماه سال 75 اين كارخانه را خريداري و بلافاصله عمليات بازسازي و توسعه آن را در دستور كار قرار دادم؛ گفت: در نخستين گام؛ مساحت يا فضاي كارخانه را به پنج برابر افزايش دادم و با نصب و راه‌اندازي دستگاه‌هاي مدرن، فعاليت را در ارايه خدمات به كشاورزان زحمتكش شروع كرديم.
وي با بيان اينكه در حال حاضر 15 نفر به صورت مستقيم در اين كارخانه مشغول به كار هستند؛ اضافه كرد: بيش از 90 درصد برنج‌هاي توليدي اين كارخانه از نوع هاشمي است كه مرغوب‌ترين و معروف‌ترين برنج گيلان محسوب مي‌شود. مابقي كه حدود 10 درصد را تشكيل مي‌دهد از نوع برنج دم سياه است.
مدير كارخانه سپيد دانه گيلان سپس با اشاره به وضعيت كشت و توليد برنج در سال زراعي جاري خاطرنشان كرد: امسال؛ توليد برنج نسبت سال گذشته؛ قدري كاهش داشته كه به ميزان تا 10 درصد (اين كاهش) ارزيابي مي‌شود.
وي گفت: گرماي شديد، و عدم آبياري به موقع (به دليل كمبود منابع آبي كه آب از سد منجيل دير رهاسازي شد) از عوامل اصلي كاهش توليد برنج در سال جاري به شمار مي‌رود.
نعمت‌الله همتي در پاسخ به سوال پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام كه ارزيابي و ديدگاه او را درخصوص واردات برنج خارجي جويا شد؛ گفت:
به اعتقاد من، كشور ما نياز چنداني به واردات برنج خارجي ندارد كما اينكه در يك نشست مشترك با اتحاديه استان‌هاي گلستان، مازندران و گيلان (كه اخيراً تشكيل شد) – اين مسأله را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار داده و راهكارهاي مقابله با آن را بررسي كرديم و به اين نتيجه رسيديم كه درصد اندكي كمبود در حوزه توليد برنج وجود دارد كه مي‌توان با مديريت كارآمد و هوشمندانه در عرضه و فروش؛ اين كمبود را هم جبران كرد و حتي بخشي از برنج توليدي شمال را مي‌توانيم به خارج از كشور هم صادر كنيم!
در اينصورت كشاورزان زحمتكش تشويق خواهند شد. اما واردات بي‌رويه برنج، خسارات كلاني به كشاورزان وارد مي‌كند به طوري كه نمي‌توانند محصول خود را به قيمت مناسب روانه بازار كنند و حتي هزينه‌هاي كلان توليد را پوشش دهند.
نعمت‌الله همتي ادامه داد: چنانچه واردات بي‌رويه برنج خارجي متوقف نشود و برنج محلي به قيمت واقعي در راستاي منافع كشاورزان به بازار عرضه نشود، در آينده نزديك برنجكاري به سرنوشت كنف – ابريشم و چاي دچار خواهد شد و دولت ناگزير از تامين برنج مصرفي كشور با واردات برنج بي‌كيفيت خارجي خواهد شد كه ارز كلاني از كشور خارجي مي‌شود.
مدير كارخانه سپيد دانه گيلان با تاكيد بر ضرورت حمايت و پشتيباني دولت از برنجكاران تصريح كرد: براي حمايت از كشاورزان و توليد داخلي؛ لازم است دولت سوبسيدي براي برنج در نظر بگيرد و با خريد تضميني آن به قيمت مناسب؛ در اختيار مصرف‌كنندگان قرار دهد.
وي در ادامه با بيان اينكه هزينه‌هاي كاشت، داشت و برداشت در سال جاري بسيار افزايش يافته؛ گفت: متأسفانه به علت افزايش قيمت‌ها، قطعات زيادي از مزارع برنج، امسال زير كشت نرفت و به اصطلاح محلي به چپر تبديل شد! چرا كه زارعين قادر به تأمين هزينه‌هاي كود – سم – وجين – نشاء و… نبودند.
وي با تاكيد بر اينكه سرنوشت محصولاتي مانند ابريشم و چاي بايد به عنوان تجاربي تلخ – پيش روي مسوولان تصميم‌گير در بخش كشاورزي قرار بگيرد؛ افزود: به منظور حمايت از كشاورزان زحمتش كه با همين تك محصول (برنج) امرار معاش مي‌كنند و با هدف حمايت از توليد ملي؛ انتظار داريم دولت راهكارهاي مؤثر و قابل اجرا براي حل معضلات موجود اتخاذ نمايد كه ممنوعيت واردات برنج خارجي و دادن سوبسيد به برنج محلي؛ مي‌تواند گام‌هاي مؤثري در حمايت از زارعين برنجكار محسوب شود.

نعمت‌الله همتي همچنين با اشاره به اينكه در سال گذشته قيمت برنج در مقاطعي به صورت كاذب افزايش يافته بود؛ اظهار كرد: سود اصلي بازار برنج نصيب واسطه‌ها مي‌شود و كشاورزان برنجكار از اين افزايش قيمت كذايي سود نمي‌برند. اما لازم است برنج محلي توسط دولت با لحاظ نمودن هزينه‌هاي بالاي توليد و درصد مشروع و متعارف سود اقتصادي؛ قيمت‌گذاري و خريداري شود و با قيمت مناسب در اختيار مصرف‌كنندگان قرار بگيرد كه در اينصورت دست واسطه ها نيز از چرخه قيمت‌گذاري و توزيع و عرضه برنج كوتاه خواهد شد.
مدير كارخانه سپيد دانه گيلان در پاسخ به سوال ديگر مبني بر تلفيق يا قاطي كردن برنج نامرغوب خارجي با برنج باكيفيت محلي، گفت: بدون شك افراد محلي و متصديان و دست‌اندركاران برنج‌كوبي هيچگاه چنين كار غيراخلاقي و مغاير با اخلاق كسب و كار شرافتمندانه انجام نمي‌دهند و به دنبال كسب روزي حلال هستند. چنانچه فرضاً يك واحد برنجكوبي به قاطي كردن برنج اقدام كند؛ خيلي زود شناسايي و بي‌اعتبار خواهد شد كه خوشبختانه تاكنون چنين مواردي از سوي كارخانجات برنجكوبي مشاهده نشده اما برخي افرادي كه به عنوان واسطه در چرخه قيمت‌گذاري و عرضه برنج فعاليت مي‌كنند؛ با هدف دستيابي به سودهاي كلان؛ بعضاً برنج خارجي و محلي را قاطي مي‌كنند و به عنوان برنج درجه يك محلي به فروش مي‌رسانند كه اين كار هم خلاف قوانين و مقررات صنفي و هم غيراخلاقي و غيرشرافتمندانه است. و البته ناگفته نماند كه چنين سودجويي‌هايي عمدتاً در شهرهاي بزرگ صورت مي‌گيرد و در مناطق كوچك و روستايي، سابقه ندارد.
مدير كارخانه سپيد دانه گيلان با جمع‌بندي صحبت‌هاي خود بار ديگر ابراز اميدواري كرد دولت در حمايت از زارعين زحمتكش و توليد ملي به طور جدي وارد صحنه شود تا برنج به سرنوشت تلخ چاي و ابريشم … دچار نگردد.
نشاني: گیلان _ كوچصفهان – روستاي شكارسرا

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا