پیشنهاد سردبیرتبلیغاتچند رسانه ایحقوقیمصاحبهمطالب ویژه

توصيه بانوي وكيل رشت : قبل از هر اقدام حقوقي با وكلا يا مشاورين حقوقي مشورت كنيد!

پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام:
بانو مريم محمدي ويسرودي از معدود وكلاي متعهد و توانمند زن و مشاور حقوقي قوه قضاييه محسوب مي‌شود كه در راستاي شرافت حرفه‌اي و وجدان كاري؛ در مراجعه افراد به دفتر خود، ابتدا تلاش مجدانه‌اي براي ايجاد صلح و سازش بين طرفين دعوي به كار مي‌برد كه تا حد امكان از طرح دعوي و ارايه دادخواست و تشكيل پرونده در محاكم دادگستري جلوگيري می کند .
وي در مصاحبه با پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام ضمن اشاره به اينكه دانش‌آموخته‌ي رشته حقوق خصوصي است؛ گفت:
مدرك كارشناسي خود را از دانشگاه آزاد واحد انزلي و مدرك كارشناسي ارشد خود را (در رشته حقوق خصوصي) از دانشگاه علوم و تحقيقات رشت دريافت كردم.
بانو مريم محمدي با اشاره به اينكه همسر ايشان و مرحوم برادرش زنده‌ياد جمشيد محمدي در تشويق و هدايت او به عرصه‌ي وكالت نقش مؤثري داشته‌اد، خاطرنشان كرد: بيشتر پرونده‌هايي كه جهت دفاع در دادگاه قبول مي‌كنم مربوط به اختلافات زناشويي و تنازعات خانوادگي است كه براساس وجدان كاري و حرفه‌اي خود؛ سعي مي‌كنم بين طرفين دعوي صلح و سازش ايجاد كنم چرا كه معتقدم دعاوي خانوادگي از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است و خدشه به بنيان خانواده و فروپاشي آن تأثيرات منفي گسترده‌اي علاوه‌بر زوجين؛ روي فرزندان آنها بر جاي مي‌گذارد.
وي در پاسخ به اين سوال پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام كه «علل و عوامل افزايش اختلافات خانوادگي و نرخ بالاي طلاق در سال‌هاي اخير را چگونه ارزيابي مي‌كنيد، گفت: بدون شك عوامل مختلفي در ايجاد اختلاف بين زوجين و خانواده تأثيرگذار است كه در شرايط كنوني مسايل اقتصادي و متأسفانه عدم تقيد و التزام به مسايل اخلاقي از سوي يكي از زوجين و يا هر دو مهم‌ترين عامل ايجاد اختلاف و نهايتاً جدايي و طلاق است.
اين بانوي وكيل در ادامه همين مبحث نقش و تأثير فضاي مجازي را در شكل‌گيري اختلاف بين زوجين و خانواده‌ها مورد اشاره قرار داد و گفت: متأسفانه در بسياري ار خانواده‌ها، فضاي مجازي به نحو صحيح مورد استفاده قرار نمي‌گيرد و بعضاً به عنوان وسيله‌اي جهت ارتباط و ايجاد دوستي‌هاي خلاف عرف جامعه استفاده مي‌شود. در اين زمينه معتقدم آموزش استفاده صحيح از فضاي مجازي بايد به طور جدي در دستور كار مسولان فرهنگي و آموزش و همچنين اصحاب رسانه قرار بگيرد.
وي اضافه كرد: خانواده‌هايي كه داراي فرزند نوجوان و جوان هستند؛ بايد در اين زمينه پيشقدم شوند و نحوه‌ي صحيح استفاده از فضاي مجازي را به فرزندان خود بياموزند. مدارس و مراكز آموزشي نيز در اين زمينه نقش بسيار مؤثري مي‌توانند ايفا كنند.
وي در پاسخ به اين سوال پايگاه اطلاع‌رساني آواي سبز آرام كه پرسيد هنگامي كه والدين نيز مانند فرزندان خود چنان كه بايد و شايد نحوه استفاده صحيح از فضاي مجازي را نياموخته‌اند، چگونه مي‌توانند آن را به فرزندان خود بياموزند؛ اظهار كرد: در چنين مواردي خانواده‌ها مي‌توانند از مشاوره‌هاي كارشناسان استفاده كنند. البته نوجوانان اغلب در برابر چنين آموزش‌هايي مقاومت مي‌كنند كه لازم است روش‌هايي حساب شده با بهره‌گيري از اصول روانشناسي در آموزش نوجوانان بكار گرفته شود به طوري كه نوجوان احساس نكند كه شيوه‌هاي مشخصي از استفاده فضاي مجازي به او تحميل و ديكته مي‌شود.
بانو مريم محمدي ويسرودي سپس با تأكيد بر اينكه عموم مردم در اختلافات خانوادگي، اختلافات ملكي و هرگونه مسأله و مشكلي كه بار حقوقي در آن مترتب باشد، قبل از انجام هر اقدامي بهتر است به يك وكيل زبده و يا مشاور مجرب و كارآزموده مراجعه نمايند تا از تضييع شدن احتمالي حق حقوق قانوني آنها جلوگيري شود.
اين بانوي وكيل همچنين حضور وكيل در پرونده‌هاي ارجاعي به دادگاه را به منظور سرعت بخشيدن به روند دادرسي و جلوگيري از اطاله دادرسي و همچنين دفاع تخصصي (توسط وكيل) در راستاي احقاق حق موكل، ضروري خواند و تصريح كرد:
اساساً پرونده‌هايي كه وكيل در آن حضور دارد كار رسيدگي در تصميم‌گيري‌ و نهايتاً صدور حكم را براي قضات نيز سهل‌تر مي‌كند. در حالي كه پرونده‌هاي بدون وكيل، به دليل عدم اطلاع عموم مردم از مسايل حقوقي و قوانين ممكن است از همان ابتدا به دليل ايرادات شكلي از سوي مقام قضايي رد شود و يا اينكه در روند دادرسي اشخاص عمدتاً بدون حضور وكيل قادر نيستند از مدارك و مستندات موجود در پرونده احتمالاً به نفع آنها هم مي‌باشد، به نحو صحيح استفاده كنند.
اين بانوي وكيل همچنين اين مسأله كه يكي از عوامل عدم مراجعه افراد به وكلا، موضوع حق‌الوكاله‌هاي سنگين است، رد كرد و گفت: حق‌الوكاله توسط قوه قضايه مصوب و ابلاغ مي‌شود و ما و همكاران وكيل در مواردي حتي زير تعرفه دريافت نموده و بعضاً علاوه‌بر تخفيف‌هاي ويژه؛ مبلغ حق‌الوكاله را طبق شرايط موكل اقساطي دريافت مي‌كنيم.

از سوي ديگر اين تصور كه وكلا، افرادي ثروتمند مي‌باشند؛ به طور كلي اشتباه است چرا كه بسياري از وكلا با مشكلات نقدينگي دست و پنجه نرم مي‌كنند و حتي برخي از همكاران قادر به تأمين اجاره بها دفتر وكالت خود هم نيستند.
مريم محمدي ويسروي وكيل و مشاور حقوقي قوه قضائيه در پايان يكي از مهم‌ترين عوامل اطاله دادرسي را حجم بالاي پرونده‌هاي ارجاعي به محاكم دانست و با بيان اينكه قضات شريف نهايت سعي و تلاش خود را در رسيدگي دقيق و سريع پرونده‌ها انجام مي‌دهند؛ افزود:
بخش قابل توجهي از پرونده‌ها، به موضوعات و اختلافاتي اختصاص دارد كه مي‌توان قبل از تشكيل پرونده، با گفتگو به صلح و سازش برسد. از اينرو انتظار داريم مردم شريف و فرهيخته قبل از اينكه به طرح دعوي و تشكيل پرونده در محاكم اقدام نمايند، ابتدا با يك وكيل يا مشاور حقوقي مشاوره داشته باشند كه در اين صورت قطعاً در هزينه‌ها دقت و انرژي عزيزان صرفه‌جويي خواهد شد.

نشاني: گیلان _رشت – سبزه‌ميدان – ابتداي استادسرا – ساختمان مهتاب – طبقه 4 – واحد 13
09113364425

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا